Ajurvéda česky

Ajurvéda česky

Viete, že máme všetko, ale naozaj VŠETKO, vo svojich rukách? Táto kniha mi prišla do cesty svojim vlastným spôsobom. Počula som o nej na videu s MUDr. Tomášom Lebenhardtom, ktorý je aujrvédsky lekár a pôsobí v Čechách. Rovnako ako aj autor knihy Pavol Hlôška. Nedalo mi a knihu som si kúpila. 

Poznám už ajurvédu dlhý čas. Hneď, keď som sa pred rokmi stretla s inou knihou o ajurvéde, venovala som jej celú svoju pozornosť. Vtedy sa mi to oplatilo. Doslova som sa vymanila z ochorenia, ktoré mi úžasne komplikovalo život – pankreatitída. Používala som ju denne a efekt sa dostavil. Preto som bola zvedavá, čo sa v knihe “Ajurvéda česky” dočítam, a porovnám to s tou prvou od ajurvédskej lekárky Vinod Verma. 

Autor Pavol Hlôška si dal záležať na tom, aby v čo najväčšej miere použil pre čitateľa zrozumiteľné názvy pre všetko, čo sa ajurvédy týka. Robil to preto, aby bolo čitateľovi jasné o čom práve hovorí. Lebo úplné porozumenie je základ pre správne používanie ajurvédy v dennom živote.

Približuje čitateľovi podstatu ajurvédy a jedným dychom hovorí o tom, že byť zdravý je prirodzené. Zameriava sa na ajurvédske techniky a podrobne sa venuje životným energiám, ktoré nazýva regulátory. Sú tri: Vietor, Žlč a Sliz. Podrobne ich charakterizuje, aby sa mohol čitateľ sám nájsť, v zmysle svojho výzoru i charakteru svojej osobnosti. 

Základom vnútornej pohody a správneho fungovania každého jedinca, je mať čo najviac vyvážené svoje regulátory. Veľmi dobrou pomôckou na priblíženie toho, čo sa môže s človekom diať sú jeho príklady z praxe. Nimi výstižne ukazuje, ako môže už len malá zmena v stravovaní, alebo inom prístupe k sebe samému, pozitívne ovplyvniť život. Prirodzene vtedy, ak pacient dbá na to, čo mu on, ako ajurvédsky lekár, odporúča. Už za veľmi krátky čas prichádza zázračná zmena k dobrému. Ak pacient ďalej pokračuje v nastavenej terapii, uzdraví sa. Ak sa potom vráti k predošlému spôsobu života, problémy sa znovu objavia. 

Veľkú pozornosť venuje špeciálnym technikám, ktoré sú dobrou pomôckou pre celkovú harmonizáciu tela, mysle i duše-ducha. Vrele odporúča viesť si svoj denný zápisník na podporu sebadôvery. Je ďalším odborníkom, ktorý venuje pozornosť tejto technike, ktorá vnáša poriadok do života človeka. Treba vyskúšať, a porovnať svoj život bez písania denníka a s písaním si.

Rozsiahlou kapitolou v knihe je výživa pre dlhovekosť. Naozaj je dobré sa oboznámiť, čo prosperuje jednotlivým regulátorom. Je potom oveľa jednoduchšie sa vyhnúť tomu, čo nie je v súlade s jednotlivcom. A tiež poznať, čo je dobré na podporu, či utlmenie toho ktorého regulátora. Zrazu sa čitateľovi ozrejmí, prečo mu niečo chutí viac a niečo doslova nemusí mať v jedálničku. 

Veľmi užitočné je vedieť, ako sa počas života menia dominujúce regulátory. A podľa toho postupne prispôsobovať svoj denný režim. Nielen čo sa týka stravy, ale aj spánku a pohybových aktivít. Uvedomiť si, ako vplývajú ročné obdobia na každého jedinca a prijať to, čo je pre danú sezónu vhodné a čo nie. 

Nie každý jedinec má rovnakú tráviacu silu a je dobré venovať pozornosť aj tomuto aspektu života. Niekto potrebuje tráviacu silu utlmiť, iný naopak povzbudiť. Tu je každá rada drahá.

Špeciálnou kapitolou sú liečivé prípravky a recepty. Je dobré si nájsť to, čo by mohlo podporiť ozdravný proces. Samozrejme úplne najlepšie je navštíviť dobrého ajurvédskeho lekára pre svoje zdravie.

Myšlienky o dlhovekosti sú dobrým záverom tejto užitočnej knihy pre každého čitateľa. Verím, že ich aj vy oceníte.