LETNÝ ČAS

LETNÝ ČAS

O hodinu menej

Znovu sme si posunuli ručičky hodín o jednu hodinu dopredu. Je to jednoduchý úkon, ktorý spravíme za pár sekúnd. Osudným dňom je posledná marcová nedeľa. Táto zmena má veľký vplyv na človeka, aj keď to je všeobecne minimalizované. Ale zamyslite sa na chvíľku. Kedy sa to prakticky robí? O druhej hodine rannej sa posúva čas na tretiu hodinu rannú. V nedeľu. Prečo? Lebo v tom čase národ spí, a prakticky sa to dotýka iba verejnej dopravy.

Čo sa deje potom?

Nuž v podstate – navonok nič dramatické. Ale čo naše vnútro? Ako sa s tým vysporiadava? Väčšina ľudí  to asi veľmi nerieši. Ale sú ľudia vnímavejší, citlivejší. A pociťujú pár dní istý diskomfort. V ľudskej reči povedané nestíhajú. Sú rozladení, lebo hodiny síce ukazujú 13:00, ale v skutočnosti je len dvanásť. A to hovoríme o poludní. 

Večer to je ešte zaujímavejšie 

Hodiny ukazujú 22:00 a zdravý rozum hovorí, že je čas ísť spať. Ale chce sa už? Veď v skutočnosti je len deväť večer. Kto by chodil do postele o deviatej, že? A keď sa teda ešte nechce, tak zostaneme hore. Ale čo ráno? 

Ráno má trpkú príchuť

Treba ísť do práce, do školy. Je to neúprosne načasované. Detváky potrebujú byť o 7:45 v škole, pracujúci ešte horšie, niektorí už musia “zarezávať” o 6:30. A to hovorím o milosrdných časoch. Nuž a keď to teda máme stíhať, treba vstať zavčasu. A to zavčasu niekedy znamená piatu hodinu rannú. A to je reálne koľko hodín? 4-ri hodiny! Ktorý blázon by normálne vstával o štvrtej?! Vtedy sa predsa ešte sladko spí!

A čo ostatné fyzické procesy?

Keď máte trošku prehľad, tak viete niečo o orgánových hodinách. A tie si čas jednoducho nezmenia. Takže sú nútené sa “ohýbať” celých sedem mesiacov letného času. Áno, človek si aj na šibenicu zvykne, ako hovorí ľudové príslovie. Dáko to tých sedem mesiacov dávame. Keď nie som v súlade, pozriem na hodiny a odrátam si jednu hodinu. A potom mi je lepšie. Aspoň na chvíľku.

Úžasný návrat

… býva poslednú októbrovú nedeľu. Vtedy sa hodinová ručička presúva o tretej hodine rannej na druhú hodinu. A spíme o hodinu dlhšie! A ja osobne si užívam nasledujúcich päť mesiacov riadneho času. Nič nemusím rátať a je mi úžasne. Do poslednej marcovej nedele…

Urobme zmenu

Možno by nebolo treba veľa meniť. Stačilo by nastaviť inak dĺžku trvania letného času. Od poslednej marcovej nedele do poslednej septembrovej nedele. Malo by to úžasne dobrý efekt. Minimálne v tom, že by sme to mali spravodlivo rozdelené na polroky: polroka letný čas a polroka normálny čas. Čo vy na to?