SPÁNOK JE UMENIE

SPÁNOK JE UMENIE

Význam spánku

Súčasťou starania sa o seba v zmysle denného režimu je aj spánok. Ako veľmi dôležitý je pre každého človeka zistíme, až ho máme nedostatok. Len vtedy si to plne uvedomíme. Aj keby sme si to nechceli pripustiť, spánok je vlastne štvrtou najdôležitejšou vecou v ľudskom živote.

Veď uvedmme si koľko času prespí bábätko v prvých mesiacoch svojho života. Je to určte aj 80% zo dňa. A “drží ho to” ešte ďalších najmenej 5-6 rokov, kedy je prirodzené, že dieťatko spí sprvoti aj predpoludním a následne popoludní. Ten popoludňajší spánok je súčasťou života nielen detí, ale aj ľudí viac pracujúcich, či vo vyššom veku.

Vplyv spánku

Plnohodnotný spánok zaistí celkové uvoľnenie a regeneráciu. Nielen na fyzickej úrovni, ale aj na úrovni mentálnej. 

Nedostatok spánku

Má vplyv na fyzickú únavu, neschopnosť jasne a rýchlo myslieť, a celkovú podráždenosť. Po istom čase pretrvávania neschopnosti sa kvalitne vyspať, siahajú ľudia k liekom na spánok.

Sladké sny

Sú túžbou každého a dajú sa ľahko dosiahnuť pri istej disciplíne v dennom režime človeka. Ak dodržiavame pravidelne včasné vstávanie, primerané množstvo práce a jedla, i pohybových aktivít počas dňa, zvyčajne sa nespavosť stratí.

Dajte si “šlofíka”

Nehanbite sa ľudkovia. Ak sa vám to žiada, dožičte si krátky popoludňajší oddych. Nejde tu o hodiny vyspávania. Úplne stačí 15-20 minút. Vtedy si telo zrelaxuje a vy môžete fungovať oveľa lepšie než bez šlofíka. Vyskúšajte. Za vyskúšanie nič nedáte. Ale keď to nespravíte – neviete o čo sa pripravujete. Veď južanské národy majú dokonca uzákonenú siestu. A aj v iných vyspelých štátoch sa veľmi uvažuje, že aj na pracoviskách bude umožnené zamestnancom čerpať si takúto prestávku popoludní v pracovnom čase.